درباره مجتمع پذیرائی استخر ونک

قهوه خانه استخر ونک در زمان صدراعظمی مرحوم میرزا یوسف مستوفی الممالک که در دوران ارباب رعیتی به عنوان ارباب ده ونک و مالک آن شناخته می شد با دستور وی به عنوان یک قهوه خانه بین راهی برای اهالی تهران که از طریق ده ونک به شمیران ، فرحزاد، امام زاده داوود، کن و غیره می رفتند ساخته شد.

محل اولیه یک ساختمان کاهگلی که در سقف دارای چهار قوس گچی در چهار سوی ساختمان بود و بصورت درویشخانه در کنار یک آشپزخانه احداث گردید و در کنار یک استخر بزرگ به ابعاد تقریبی 50 * 30 متر و با عمق حدود 3 متر واقع شده بود. استخر مذکور به عنوان یک آب بند محلی برای جمع آوری آب قنات قاسم خانی که مظهر آن حدود 100 متر بالاتر از استخر مربوط بوده (و در حال حاضر نیز بقایای آن موجود می باشد) استفاده می شده و از آب جمع آوری شده جهت آبیاری اراضی کشاورزی و باغهای ونک و قلعه ارامنه (که بقایای آن در جنوب شرقی همین مجموعه باقی مانده ) مصرف می گردید. البته شاید لازم به ذکر نباشد که در آن زمان ونک پوشیده از این اراضی کشاورزی و باغها بوده که محصولات باغی آن نظیر گیلاس، زردآلو، زالزالک، گردو، خرمالو و ... معروف بود و در حال حاضر نیز یکی از آخرین بازمانده های باغهای آن زمان با نام قلمستان به وسعت تقریبی 1 هکتار در شرق استخر ونک بوده که در آن درختهای غیر مثمر و گردوی زیادی می باشد.

در واقع نام رستوران استخر ونک نیز از وجود همین استخر بزرگ الهام گرفته شده بود.اطراف استخر پر از تخت و میز بوده و با آبگوشت، کباب و چای قلیان از مسافران پذیرائی می شد. در سالهای اولیه دهه 20 شمسی مرحوم شکراله سمیعی در این قهوه خانه مشغول به فعالیت شده و به تدریج با خرید سهم بقیه شرکا مالک قهوه خانه مذکور گردید و محل را تبدیل به کافه رستوران نمود. چنانچه بعدها بسیاری محل مذکور را به نام "کافه شُکری" می شناختند.بعد از شروع به کار اتحادیه صنف رستوران و سلف سرویس تهران در سال 1332 شمسی رستوران استخر ونک جزو اولین واحدهائی بود که به اتحادیه مذکور پیوسته و تحت پوشش آن قرار گرفت.

شکل اولیه رستوران استخر ونک تا سال 1373 با تغییرات جزئی به همان صورت اولیه باقی مانده بود. در سال 1373 پس از فوت مرحوم شکراله سمیعی و با طرح توسعه خیابان سئول بخشی از اراضی رستوران در طرح قرار گرفته که با تعریض خیابان استخر نیز کوچک شده و در حال حاضر قسمتی از آن بصورت تزئینی در باغچه رستوران باقیمانده است.لازم به ذکر است که قبلا با تخریب اراضی کشاورزی و باغهای ونک در دهه های 50، 60 و 70 کلا کاربرد کشاورزی آن نیز منتفی شده بود.مجوز ساختمان جدید نیز معوض اراضی آزاد شده توسط شهرداری صادر گردید و ساختمان قدیمی آن تخریب گردیده و ساختمان جدید جایگزین آن گردید.

مجتمع پذیرائی استخر ونک در حال حاضر در 4 قسمت زیر اداره می شود :

1. سالن رستوران استخر ونک با ظرقیت 120 صندلی بصورت سالنی شیک و مجهز بوده و در فصول سرد سال (پائیز و زمستان) از آن استفاده می شود.

2. باغچه رستوران استخر ونک که در اطراف استخر باقیمانده از استخر قدیمی و در یک فضای سبز زیبا در فصول گرم سال و زمانهائی که هوا مناسب پذیرائی در فضای باز است از آن استفاده می شود.

3. تالار پذیرائی استخر ونک با دو سالن شیک و مجهز هر یک به ظرفیت 150 نفر جهت مراسم عروسی، همایش و غیره از آن استفاده می شود.

4. رستوران جوجه کباب شُکری (که بنام مرحوم شکراله سمیعی نام گذاری شده) و در آن بطور عمده فقط با جوجه کباب و حلیم بادمجان سنتی استخر ونک از میهمانان پذیرائی می شود. جوجه کباب و حلیم بادمجان شُکری جزو غذاهای قدیمی رستوران ما بوده که بیش از 50 سال در آن تجربه داشته و بسیاری رستوران ما را به این نام می شناسند.

آدرس: ونک - خیابان سئول - 500 متر بالاتر از میدان شیخ بهائی - پلاک 49 , 51 , 53

تلفن: 88032234 - 88043107 - 88040338 - (80) 88602577

کلیه حقوق این سایت متعلق به مجتمع پذیرائی استخر ونک می باشد

طراحی و پیاده سازی :سپیدآریا